teisipäev, märts 6

Tulge kuulake oma naabreid!

Ma olen armunud. Ja kuidas veel. Tavaliselt on see kadedaks ajav tunne, kuna sellel perioodil kogeb inimene väga teravalt ja suurelt positiivseid emotsioone ning on alatasa rõõmsameelne. Füsioloogiliselt on ka eriline olla. Vähemalt minuga on nii.

Kõik need veidrad protsessid on käima lükanud kaks väga sümpaatset lätlast. Ühesõnaga on minus kevadised tunded äratanud Riiast pärit duo Mona De Bo muusika.

Eestil on Lätiga palju ühist: pikk nõukaaeg, keskmist palka teenivale inimesele käib kinnisvara ostmine selgelt üle jõu ning nooremad inimesed otsivad õnne piiri tagant. Samas on meil ka palju erinevusi, eriti, mis puudutab hetke olukorda muusikas. Kuigi lätlasi on eestlastest pea miljoni jagu enam, on sealne muusikaturg üsna nukras seisus. Lätlastel on vaid üks peaaegu sõltumatu muusikaleibel, samal ajal on meil aktiivselt tegutsevaid üllatavalt palju. Selle üle on Eestil põhjust kuhjaga uhke olla. Lõunanaabrite muusikapoed on kesised. Riia vanalinnas on vaid üks enam-vähem mingi koht "Randoms", mille nimi kõneleb poe plaadivaliku eest ise.

Vast kõige tuntumad Läti artistid eestlaste jaoks on Brainstorm, eurovisiooni fännidele Maria N, Plink Plonk´i murufestivali külastanutele Tribes Of The City ning Kuba ja ehk ütleb ka nimi Raimonds Pauls midagi. Ülevaatlikult kõik. Ometi elame kõrvuti.

Kogu seda tausta arvestades olin niivõrd üllatunud, kui kuulsin esimest korda lives Mona De Bo´d - täiesti omaette teema, oma nägu ja pilkupüüdvalt ekstravagantne. Külmavärinad jooksid üle selja. Mitu korda. Nende muusika kui ka lavalise oleku pärast.

Mona De Bo on kahemehe bänd. Neil on üks eesnimi Edgars ning on õppinud kunagi ühes koolis Jelgavas, kuid lähemalt hakkasid suhtlema Riiga kolides. Duo on koos mänginud umbes kaks aastat ja plaaditäis materjali ootab võimalust saada "kaante vahele". Bänd koosneb kitarristist, kes ühtlasi ka laulab ja trummarist.

Mona De Bo ütleb ise oma tehtava muusika kohta, et see on eksperimentaalne pehme mürarokk, millesse on põimitud helilised konstruktsioonid koos teravmeelsuse ja emotsiooniga. Tõsi, emotsioone pakub see küll ja üllatusi ka. See, mida kitarrist-Edgars oma pillidest suudab välja võluda, on vaimustav. Lood on täis ootamatuseid ja loogikavastaseid järgnevusi. Aga kokku kõlab see kuidagi läbi mõeldult ja harmooniliselt.

Mona De Bo erilisusele annab veelgi kaalu juurde tõik, et laulud on lätikeelsed. Ma ei tea, millest lood räägivad, kuna ei mõista keelt, kuid need tunduvad ilusad ja sobituvad hästi meloodiatesse. Mul isiklikult on hea meel, et nad laulavad oma emakeeles, sest tihtilugu kipub lätlaste ja leedukate inglise keeles olema häiriv aktsent. Ja eestlastel ka. Mona De Bo jaoks vast polegi edastatav sõnum esmajärguline. Nende jaoks on meloodia kui taevas ehk olulisim.

Eeskujudeks nimetavad nad tagasihoidlikult Läti Raadio 2, mis ei tümista päevad läbi top40 artiste, vaid annab eetrit meinstriimist kõrvale kalduvatele muusikutele. Läbi selle tutvusid nad Sonic Youth´i loominguga ja sealt hargnes mõttelõng edasi. Praegustest lemmikutest tõstavad nad esile Deerhoof´i, mille mõjutusi võib Mona De Bo muusikast kuulda küll.

Ühe asja üle on veel väga hea meel. Mona De Bo tuleb Eestisse. Seda juba nädala pärast. Seepärast küsisin, et mida nad arvavad eestlastest ja teavad Eesti muusikast. Lätis üldiselt pole artiste Eestist ega Leedust, kes oleksid hästi teatud kogu riigis. Vanemast generatsioonist on Lätis tuntumad nimed Gunnar Graps, Tõnis Mägi, Ivo Linna. Kitarrist-Edgars ütleb, et tegelikult ei teadnud ta peale Pia Frausi ühtegi teist praegu tegutsevat Eesti bändi. Paari nädalaga on ta aga tänu uutele sõpradele Eestist tutvunud lähemalt Ans. Andur´i, Luarvik Luarvik´u, Vaiko Eplik´u ning Honey Power´i loominguga. Ja see meeldib väga. Eestlaste kohta ülteb ta, et viimased on aeglase loomuga.

Arvan, et Mona De Bo peaks Eesti publikule väga meeldima. Eriti, kes austavad ka eelpool nimetatud bändide muusikat. Ma julgen arvata, et Mona De Bo sobiks Eestisse palju enam kui Lätti. Nii nad juba kaaluvad pool naljaga siiamaile kolimist. Meile kuluks üks Mona De Bo vabalt ära. Puhas võit. Loodan väga, et suvel oleks duot võimalik meite maal kuulata-vaadata suurematel lavadel.

Mona De Bo annab Eestis kaks kontserti: 16. märtsil Tartus, klubis Rock & Roll ja 17. märtsil Valga rokiklubis. Koos Mona De Bo´ga astuvad lavalaudadele rock´n`rolli ansambel Brainers Leedust ning Tartu nelik Honey Power.

Mona De Bo (www.myspace.com/monadebo)
Brainers (www.myspace.com/brainers)
Honey Power (www.myspace.com/powerhoney)
Deerhoof (www.myspace.com/deerhoof)

Kommentaare ei ole: