pühapäev, jaanuar 25

Genialistide Klubi läheb Tallinnasse. Ivar Põllu kommentaar.

Kui ma head mitu aastat tagasi bändi tegema hakkasin, tundus mulle täiesti loogilisena, et üks vähestest kohtadest Tartus, kui mitte ainus, kus saab pingevabalt kontserte korraldada, anda ja kuulamas käia, on Roland Sutti ehk hellitavalt Rolli poolt juhitud klubi Rock&Roll Tiigi tänaval.

(www.rocknroll.ee)

Rocki-kelder asub siiani suures ja uhkes hoones, mille uksi kulutavad Tartu Ülikooli sotsiaalteaduskonnas punkte koguvad tudengid. Klubi oli piisava suurusega keskmisest vähem tuntud bändidele. Isegi, kui väga palju publikut ei kogunenud, ei muutunud paik külmaks ega kõledaks. Suuremate ürituste puhul tekkis aga korduvalt oht, et kõik tahtjad sisse ei mahtunud.

Rahvakeeli Rolli klubis oli alati hea ja meeldiv käia. Sellele väitele vaidlevad vastu paljud põlised tallinlased, kes peavad kümneminutilist jalutuskäiku Tartu Raekoja platsist Tiigi tänavale selgeks õhtu raiskamiseks. Milleks ometi on tarvis seigelda perifeeriasse, mille kõrval ega lähiümbruses ei torka silma ühtegi teist huvipakkuvat asutust? Aga näed, lõpuks ronisid ikkagi kõik sinna.

Põhiline tõmbenumber - lauajalgpall

Rolli klubis käis (käib ka siiani) ansambleid Saaremaast Narvani, Tallinnast Valgani. Ja maailma kaugematest paikadestki. Sama lai läbilõige oli ka muusikastiilidest ja kvaliteedist. Julgen pakkuda, et väga suur hulk Eestis tegutsevatest kooslustest on vähemalt korra saanud pisikeses ja pimedas saalis, mille ühes nurgas oli madal lava, esineda. Lavale naljalt üle nelja-viie muusiku ei mahtunud. Polnud harv, kui mõned pillimehed pidid seisma lava ees või kõrval, silmitsi publikuga.

Mis ma öelda tahan on see, et klubis Rock&Roll käis elu. Ja mitte vähe!

2006. aasta 1. septembril lükkasid Tartu populaarse ansambli Genialistid liikmed käima klubi, mis seadis end sisse endises Lutsu Teatrimajas ja hakkas end mõistagi nimetama Genialistide Klubiks. Ise ütlesid nad tol korral enda kohta umbes nii:

Genialistide Klubi on erakordne ning tähtajatult vältav ettevõtmine, mille tegevus avatakse rohke tantsu ja tralliga 1. septembril 2006 Lutsu Teatrimajas. Klubi koondab eriilmelisi kultuuriüritusi teatrietendustest-kontsertitest filmiõhtuteni-loenguteni välja, tuues publikuni nii Tartu oma artiste ja esinejaid kui kaugemalt tulnuid. Ja nii mitu korda nädalas! Tegevus on suunatud nii täitsa suurtele kui päris väikestele, vahepealsetest rääkimata - igaüks leiab oma!

Endine Lutsu Teatrimaja või Genialistide Klubi, vahet polnud.

Nii ka läks. Umbes aasta hiljem otsustas bänd oma pillid kotti panna ja minna tähtajatule puhkusele ning panustada energia korraliku programmiga klubitöösse. Ja see kandis vilja.

Minu esimene kokkupuude GenKlubiga toimus l
äbi ühe teatrietenduse, kuhu mind vedas mu hea sõber. Peale seda hakkasin sinna sattuma aina tihedamini. Tundus, et paljudega läks samamoodi. Ootamatult kohtusin ma üha enam Rolli klubist tuttavaks saanud seltskonnaga Lutsu tänaval, aina rohkem eelistasid nn minu skene kontserdikorraldajad GenKlubi. Nahkjakkides Rock&Rolli tüüpe, kes nii lihtsalt GenKlubisse ei sattunud, võis näha Rolli poolt avatud uues baaris, mis hakkas kandma nime Underground ja asub see Rüütli tänava alguses. (Pilk arhiivi siit) Hetkel tundub mulle, et rokiklubi on keskendunud enam pungile ning raskemale muusikale.

Võrreldes rokiklubiga olid GenKlubi ruumid kõrgemate lagedega, võimalik oli kontserdite eel kokku panna endale sobiliku suuruse või kasvõi eritasanditega lava, saal mahutas rohkem rahvast. Ühiseks jooneks jäi aga väga soe ja vastutulelik suhtumine.

Tihti polnud üldse lava tarvis

Kõige suuremaks hitiks sai GenKlubi juures hoov. Seal loodi suurem osa oma uutest tutvustest, lõpetati suhteid ning püüti teinekord ka tasuta üritusele pääseda. Kuigi kultuuri pakkus klubi soodsa piletihinna eest.


Mida aeg edasi, seda rohkem inimesi leidis oma tee munakividest laotud Lutsu uulitsale. Aina enam hakkas Genialistide Klubi tegevus silma meedias. Kontserdid paisusid teinekord nii suurteks, et kogunenud inimesed käisid vaikiva kokkuleppe alusel
korda mööda hoovis ja saalis. WC järjekordasid pole mõtet rääkidagi. Aga ma ei mäleta kordagi, et keegi oleks nurisenud. See just oligi GenKlubi ja seda armastati.

No, ja siis hakkasid pihta jamad, millel pole mõtet pikemalt peatuda. Sellest on meedia rääkinud lugematutel kordadel. Märksõnad: mänguasjamuuseum, allkirjade kogumine, uue hoone otsingud, allkirjade kogumine...

Uus ja uhke hoone, kuhu klubi tegevus üle viia, leiti samast k
andist - Tartu Botaanikaaiast üle tee, aadressil Magasini 5, endine spordihoone. Keegi ei osanud 2008. aasta keskel aimatagi, et see aadress saab väga tuliste, kui mitte öelda inetute, tülide põhiallikaks.

Magasini 5

Paljud, seal hulgas ka mina, kartsid, et äkki ei suudeta seda kirjeldamatut ühtsust ja fiilingut ühest hoonest teise transportida. Aga 2008. aasta suve lõpus alanud Genialistide Klubi uue hooaja üritused läksid täpselt sealt kohast edasi, kus nad eelmises paigas katkenud olid. Ainult selle vahega, et nüüd oli pidu kahel korrusel - klubi oli haaranud veelgi suuremad mõõtmed. Lisaks avaramale pinnale võis täheldada ka järsku nooremapoolse publiku kontsentratsiooni. kasvu. Pole kahtlustki, et need uued Tartu erinevate kõrgharidust pakkuvate asutuste tudengid, kes end esimesel aastal ööklubindusest distantseerisid, leidsid tee Genialistidesse - Tartu ainsasse regulaarselt toimivasse muusikasündmuste keskusesse.

Foto by Maarin (http://maarinniraam.blogspot.com)

Saabus aasta 2009. Eesti elu muutus minutitega aina kehvemaks: inimesed leidsid enda elavat kodudes, mille turuväärtus on selgelt väiksem, kui nad selle eest pangale võlgu on, töötus kasvas mitu-mitu protsenti ja Genialistide Klubi oli sunnitud 16. jaanuaril end kinni panema ja ette planeeritud üritused viima mujale või sootuks ära jätma.

Ja Tartus valitseb nukker vaikus... Õrnalt kostub midagi Pärmivabrikust.

Kui kaua selline jama kestab?

Tähelepanu-tähelepanu!

Kuna GenKlubi tegevus ja üleüldse igasugune kultuuriline tegevus on majas aadressiga Magasini 5 peatatud ning selle taaskäivitamiseks tuleb ära täita kõik avaliku hoone euronormid, kolib GenKlubi Tallinnasse. Esialgu 3 päevaks, et benefiss-kontserdite ja -pidudega koguda klubi remondiks raha.

Ivar Põllu räägib lähemalt kolmepäevasest festivalist GenKlubi läheb Tallinnasse ehk Tallinn 2009. Festival toimub 5.-7. veebruar.

Millal tekkisid uue hoonega esimesed ohumärgid, mis viitasid, et maja võib kinni minna?

Et maja päris kinni läheb, me ei aimanudki. Kui tuli päästeameti ettekirjutus, lootis majaomanik, et kinni ei panda, et antakse likvideerimiseks aeg. Kui aga hagi esitati, keelati kultuuritegevus majas üldse ära, ehkki kasutusotstarve "muu spordihoone" seda lubab. Kui nüüd "rahvamaja" ja "kohviku" load ära saame tehtud kõigi euronormide järgi, on asi "korras".

Kes on peamiselt kaebuste taga ja millised on põhilised argumendid, nurisemised?

Esimesed kuud Risto Teinonen, hiljem kaks korteriühistut, keda esindasid 2 meest. Põhjuseks lärm ja läbustamine. Hiljem tuli välja, et üleüldse kultuurimaja tegutsemine seal majas on naabritele vastukarva, sest nemad elavad seal. Ehkki see on kesklinn, on valmis nad kutsuma politsei, kui keegi vintis inimene tänavaotsal seisab. See on politseiraportites näha.

Milline on Sinu kõige optimistlikum tähtaeg, mil saab klubi jälle publikule avada?

Loodame veebruaris avada I korruse ja seal tegutseva püsikohviku koos plaadipoega. Loodame, et märstiks on kõik korras.

Rääkides toimuvast festivalist... Millist publikut ja millise meelsusega Sa hea meelega festivalil näeksid?

Viime oma üritused Tallinna ja naiivses usus loodame seal näha sama toredaid inimesi kui Tartus.

Miks otsustasite festivali Tallinnas korraldada? Klubi hea käekäik peaks justkui tarlasi rohkem huvitama kui pealinlasi?

Paljud tuttavad muusikud küsisid, kuidas saaksid nad aidata. Sealt see mõte tuli. Aga et Tallinnas - ühel hetkel tundus, et see võiks kanduda Tartu sumbunud kesklinnast kaugemale, Tallinna kesklinna boheem-urgastesse.

Kui tohib küsida, kui suured on klubi kulutused, mis tulevad teha, et maja saaks uuesti kasutada?

Täpselt veel ei tea. Kui kohe kõik kinni maksta, siis 150 000. Kui kombineerida, makseid ajastada jne, siis odavam.

Mis Sa ennustad, kui kaua suudab klubi peale remonti nn ilma jamadeta eksisteerida?

Kui me avatud saame, siis on kõik väga seaduslik. Aga naabrid on juristid.

Kas Sa ikka jaksad veel võidelda?

Ma teen mis minu võimuses ja vaatame mis saab.

********

Esialgne programm näeb ette, et:

N05.02
Von Krahl: Eliit, Honey Power, Leegitsev sidrun, Bad Apples, Phonix, Kasheli visuaalid, JJKlausi kino jt

R06.02
Kanuti Gildi Saal: Elleri ja Otsa koolide rütmimuusika osakonna ühiskontsert

R06.02
Hell Hunt: reggaepidu. Maikameikers? Don Erikson, Kashel jt

L07.02
Kanuti Gildi Saal: Johansonid ja Tõnis Mägi

L07.02
KUKU klubi: akadeemikute valik: tartu põleb
Sensatsiooniline Tartu Kevadbänd, Popidiot (?), Berk Vaher, Mikko Fritse jt


NB!
Siit ka tagasihoidlik üleskutse bändimeestele ja -naistele! Kes tahab ka panuse anda, et GenKlubi tegevus jätkuks, omapoolse korraliku live'iga, siis andke Ivarile kiiremas korras endast märku aadressil ivar@genklubi.ee.

Kui sa pole bändis, aga armastad muusikat, siis sinu ülesandeks on olla õigel ajal õiges kohas ehk siis festivalil
GenKlubi läheb Tallinnasse.

Näeme!


Kommentaare ei ole: