pühapäev, juuni 21

Kuidas Popidioti lugu "Hanging On Friday" endale video sai


Nädalapäevad tagasi esitles sünt-pop ansambel Popidiot Tartu klubis Plink Plonk pidulikult oma esimest muusikavideot. Kui kevade lähenedes hakkasid linna peal liikuma kõlakad, et trio peas keerlevad mõtted videost, olin ma üsnagi kindel, et liisk langeb loole "Friday's Revenge". Aga võta näpust. Loosi läks albumi "Antenna Of Love" kõige rahulikum, aga ka kõige ilusam pala "Hanging On Friday".

Kui ma esimest korda video käima panin, tahtis mingil põhjusel just kui Elgula laulma hakata: "Hei, sina seal..." Aga ei hakanud õnneks seekord.

Kindlasti on tegemist tähelepanuväärse videoga, eriti meie oma konnatiigi kallaste vahel. Mõndadele meeldib, osadele mitte. On tulnud etteheited, et on liiga reklaamilik või igav või et pole korralikku ideed ja et Popidiot oleks väärinud midagi enamat. Aga kriitika Eestis tehtud muusikavideote pihta on olnud alati ja ma loodan, et on ka tulevikus.

Video valmides riputati see ka youtube'i keskkonda, aga eemaldati sealt üsna pea. Lubati, et varsti pannakse tagasi. Kes youtube'i ära ei jõua oodata, keeraku sel nädalal kindlasti MTV lahti, sest seitsmeks päevaks anatakse Popidiotile Fresh tiitel, mis toob kaasa kõvasti mängukordi. Ja seda siis üle Baltikumi. Video on homsest nähtaval ka MTV Eesti kodulehel www.mtveesti.ee.

Video "Hanging On Friday" režissöör on Balti Filmi ja Meediakooli kolmanda kursuse režiitudeng Heleri Saarik, kes igapäevaselt tegutseb vabakutselisena ning nokitsebki enamasti reklaamide ja filmide kallal. Muusikavideosid ta varem pole teinud. Sellest unistanud aga küll.

Ja mida ikka reedel teha, kui pärida video autorilt endalt, et kuidas ikka see rakse asi - panna kokku muusika ja pilt - välja näeb? Ja mis selgub - muusikavideosid on võimalik sisuliselt tasuta teha.Enne, kui läks videotegemiseks, kui palju sa olid Popidiotiga kokku puutunud?

Kuulasin nende muusikat :-)


Milline nägi välja ideede kogumise protsess, et lõpuks saada ettekujutus, milline lõpptulemus võiks umbes välja näha?

Kuna tegemist oli no-budget videoga, siis istusime operaatori Erik Põllumaa ning kunstnik Reet Brandtiga mitmeid õhtuid koos ning alguses polnud meil õrna aimugi mida teha :-). Paljud ideed kandsime eos maha, kuna pidime arvestama, mis antud võimalustes on teostatav ning mis mitte. Kuidagi jõudsime projektsiooniideeni, läksime kohe välja katsetama, kas see võiks töötada ning see meeldis meile kõigile.


Räägi lähemalt, kuidas käis videotegemine, mitu päeva filmiti, ühesõnaga kostüümidest montaažini?

Ettevalmistustöö oli päris pikk, tegelikult alustasime juba veebruarist, aga siis töötasime sellise talveune tempoga. Alguses mõtlesime teha videot üldse loole "Friday's Revenge". Siis aga hakati eelnimetatud lugu aga raadios väga palju mängima, mistõttu Popidioti tüübid arvasid, et ehk võiks mõnele muule loole teha. Valisime siis järgmise "reede loo".

Põhjalikumat ettevalmistusaega oli umbes kuu, aga eks see ettevalmistus ka venis, kuna kogu meeskond tegi seda videot oma põhitööde ja -tegemiste kõrvalt. Aga kui asjaks läks, siis töötas umbes 30-liikmeline meeskond 2 nädalat jutti ainult selle video huvides.

Võtted kestsid põhimõtteliselt kokku 7 päeva, ning hiljem tegime mõned lisavõtted. See oli väga intensiivne periood, sest päevasel ajal võtsime materjali üles ning öösiti projetseerisime juba võetud materjali linnaruumi. Umbes kolmandal öösel olime kõik natuke uimased, väsinud ja pahurad, aga seejärel tulid kohe hetked, kus kogu meeskond töötas nagu kellavärk ja vahepeal polnud isegi sõnu vaja - see oli suur rõõm.

Kuna filmisime maikuus, siis olid ööd juba niivõrd valgeks läinud, et pimedat aega, mida meil projetseerimiseks vaja oli, jäi iga ööga nähtavalt vähemaks. Jooksime koiduga sõna otseses mõttes võidu. Iga öö lõpuks oli planeeritud Mustamäele jõudmine, kuid iga kord, kui kohale jõudsime ja asjad valmis panime, saime aru, et jäime jälle hiljaks.

Võtted toimusid peamiselt Tallinnas. Jooksime kogu aeg mööda linna ringi. Kasutasime ära kõik vähegi laheda 1. korruse fassaadiga majad Tallinnas ja avastasime, et ega neid palju ei olegi :-) Ja paljude ees ei lubatud filmida ka.

Kostüümikonseptsioonid on kõik välja töötatud kunstnik Reet Brandti poolt. Istusime koos ja mõtlesime, mis tegelased võiksid videos olla ja siis Reet kleepis ja joonistas nad paberile.

Teostusega tegelesid kostüümikunstnikud Helina Risti ja Kristiina Ago ning grimmikunstnikud Merlit Mieländer ja Liisi Roht. Olime Reedaga mõlemad väga õnnelikud kui nägime, et tegelased ongi "paberilt välja hüpanud".

Montaaž oli juba lihtsam, sest monteerija Jaak Ollino on mu väga hea sõber ja kuna ta platsil oli "tehniline väeülem", siis oli montaažiperiood suhteliselt lühike, kuid see-eest väga lõbus.


Kui tihe oli koostöö, arutelu videotegijate ja bändimeeste vahel?

Koostöö oli väga lahe. Hendrik Luuk , Matti Peura ja Rein Fuks usaldasid meid täielikult ja andsid meile vabad käed. See on iga videorežissööri unistus.

Samas olid nad kogu aeg protsessi kaasatud. Vahepeal saime Krahlis kokku ja vaatasime, mis neile meeldib, mis mitte. Enamus asju õnneks meeldisid.


Tõik, et videos näidatakse bändiliikmeid vaid vilksamisi, tuli sinu või bändi poolt?

See tulenes mitmest asjast. Kuna teadsime algusest peale, et video tuleb natuke teistmoodi, siis tahtsime seda igas aspektis välja mängida. Ei kujutanud siis ette, et keegi võiks kuskil tänavanurgal pilli mängida ja ei kujuta ka nüüd. (Kuigi ma aiman, et fännid tunnevad sellest puudust - ikkagi popid poisid).

Otsustavaks sai tegelikult nii Popidioti kui ka võtteperioodi tihe graafik. Aga sellest fantaseerisime küll, et oleks lahe, kui osad võtted saaks Eestis ning osad Soomes teha. Ja mida kõike veel.


Sa pole varem muusikavideosid teinud. Kui julgelt sa sellele väljakutsele vastu läksid?

Vist suhteliselt julgelt, sest esiteks olid Hendrik, Matti ja Rein nii toetavad. Nad võtsid asja väga vabalt ning meile kõigile oli see rohkem katsetamise projekt ning tegelikult mitte kordagi ei mõeldud, et video "peab õnnestuma".

Kuna mulle oli see esimene muusikavideo, siis loomulikult ise põdesin kohutavalt, aga samas olin ilmselt ka sama palju entusiasmi ja särtsu täis.

Ning kuna mu ümber olid inimesed, kellega on väga hea koos töötada, siis polnud suurt midagi karta.


Paljud on öelnud, et see video on põhjamaiselt karge või isegi külm. Kuidas kommenteerid?

Mulle meeldib, et nõnda öeldakse. :-) Kõlab kenasti.

Omaette taotlus see aga otseselt ei olnud, kuigi tahtsin, et sõnum, millest "Hanging On Friday" tegelikult räägib, kajastuks ka video atmosfääris.

Lõppeks on muusikavideo siiski väga huvitav ja palju võimalusi pakkuv vorm väljendada nii muusikat kui ka (režissöörina) oma fantaasiat.

Vaatajale on minu arvates rõõm, kui näiteks tema viimase aja lemmiklugu avatakse hoopis uue nurga alt. Mulle vähemalt tundub nii, kui mõtlen enese lemmikvideotele.

2 kommentaari:

Lra. ütles ...

kas eva ja adele olid kah seal videos?

Maili ütles ...

panin vahetult pärast postituse lugemist MTV peale ja sealt see tuligi. =) mulle nii meeldib see video. ilus, ilus.