laupäev, juuli 11

Kohviraadiost saab ka nahkseelikule lõhiku


Kunagi ammu sai suure suuga lubatud, et teen veidi juttu Kohviraadiost. Nüüd siis teengi. Ja mis välja tuleb, siis veel viimaseid päevi vaatab aadressil www.kohviradio.com vastu tuttavaks saanud kujundus. Juba tuleval reedel saab lehekülg hoopis teise ilme ja nagu tegijad ise ütlevad, siis uues on põhifunktsioonid säilinud, vast veidi paremini ja loogilisemalt esitatud. Murrangulise arengu on läbi teinud aga foorum.

Aga mis ja miks see netiraadio üldse on?

Räägivad:

S: Snafu

H: Hannes

E: Estrada


Mis ajast tegutseb kohviradio.com ning mis oli selle algne eesmärk?

H: Netiraadio tegemise idee on tegelikult meeles mõlkunud juba ’98’ndast aastast, ehk siis kui Kohvirecordsi projektiga alustasime. Tehnilised võimalusel olid tol ajal aga üsna kasinad, netti mindi läbi modemi-telefoni, mida sa seal striimid.


Septembris 2002 saatis mulle üks vana tuttav emaili, et tal on ühes eesti N linnas tuttav inimene X, kes on nõus oma serveripinda jagama piraatmuusikale ja pakkuma ka tarkvaratuge. Tegelikult muusika nii piraat ei olnudki. Esimesed failid olid ju Kohvirecordsi all ilmunud või ilmumas palad ja loo autoritega oli kõik ka kokku räägitud. Ja veebruaris 2003 alustasimegi testsaadetega. Sama kuu lõpus saime juba Berliini elektroonilise muusika ajakirja käest kobeda lahenduse eest kiita: http://www.de-bug.de/musik/index.php?ID=1428


Mais 2003 lisandusid programmi esimesed raadiosaated, milleks olid Estrada mixtaped. Kuna need olid jube head, tegi Estrada läbi võimsa karjäärihüppe: lihtsast miksijast netiraadio peatoimetajaks. Augustis 2003 registreerisime kohviradio.com domeeni.

E: No karjäär oli jah võimas – eelkõige sügavuselt. Karjäärihüpe. Valus. Igaühele ei julge soovitada, omal riisikol ainult.Kes olid need inimesed, kes panid aluse kohviradiole ning kes on need, kes hetkel selle käekäigu eest vastutavad?

H: Algas kõik ikka N linnas asuva inimese X toetusest, kes programmeeris toimiva taustsüsteemi. Arvamusavaldustega lõi kaasa kogu Kohvirecordsi tollane pere. Jaanus Tamme kujundas suvel 2003 ka saidi esimese ametliku näo, mis kehtib kuni järgmise reedeni. Umbes aasta tagasi hakkas aktiivsemalt programmi sekkuma ka kodanik Snafu Tartust, kes ametlikult töötab raadios hetkel viisakusdirektorina. Peatoimetaja on endiselt Estrada. Mina olen kütja.


Milline on seos Kohvirecordsi ja Kohviradio vahel?

H: Nime esimene pool on täpselt sama. Ja ¼ playlistist on Kohvirecordsiga seotud artistide looming. Ja mitmed saatejuhid (Pastacas, Paf, Galaktlan, Hendrik Luuk jt.) on Kohvirecordsi all oma loomingut reliisinud.Mida on juurde tulnud või mis on ära jäänud või mis on muutunud raadio tegevuses alates algusest tänase päevani?

H: Ära ei ole midagi jäänud. Juurde on tulnud aga kamaluga head musa ja ägedaid saateid. Minu hetkelemmik on Galaktlani algatatud piraatformaat „Kohviraadio turniir“Kuidas näeb täiesti tavaline päev raadios välja? St, kui palju peab raadio tegevusel silma peal hoidma, mis on need asjad, kuhu vaja sekkuda või elab raadio enamasti täiesti iseseisvalt oma elu?

S: Silm tuleb ikka jah peal hoida. Ega argipäeviti niisama käed süles istuda ja ämbienti taktis keha kõigutades muusikalistes litosfäärides heljuda saa.

Vahel kui töö keeb ja translatsioonijaama ribosoomides toimub piltlikult öeldes kõige kirgastavamate muusikaliste valkude süntees, astub sisse üleaedne Andr, pistab tervituseks pihku sooja parkunud töömehekäe, vaatab hindavalt ringi ja ütleb: „Teil siin torud lekivad, las ma pingutan toda tagasivoolu kolmiku muhvi“. Ja asubki pikemalt aega raiskamata asja kallale. Teinekord aga on uksel teeseldud kohmetusega jalgu pühkiv naabrimees Hwy, kes möödaminnes ka meie ajalehed ära toonud ning asetab stuudiolauale kolmeliitrise purgitäie rammusat hapupiima, et näe lõuna juba ammu möödas, aga te es malda pruukostigid võtt. Istub siis pliidi manu järile ja esitab mõne raske mõistatuse nagu näiteks: „Luised luisad, puised pulgad, kaks karust, karusel kook, koogul tuust, tuustil niips?“ Ning jääb siis muhelema, kui kohe ei taibata, et tegu on härjarakendis adrakünniga.

Sageli heliseb Kohviradio foonikaruumis telefon, et vahendada mõnd kuulajasoovi või märkust programmi kohta ehk siis muidu üldist laadi tähelepanekut. Eks jõudu mööda püüame ka kõigiga arvestada. Võib näiteks juhtuda, et Hirlanda Lillekülast soovib ööbikulaulu otseülekannet Kadrioru pargist. Olgugi, et on mardipäev ja puuvõrad pole laululindudest kubisemas, peame proovima kuulajale kuidagi vastu tulla. Maitsekas programmitoimetamine on sageli kompromiss. Teame, et töötav linnarahvas võib õhtutundidel eelistada lõõgastuslikku meelelahutust samal ajal, kui maaharitlaskond tahaks rohkem saada õpetlikke populaarteaduslikke publitsistikasaateid. Tuleb leida tasakaalustatud retsept.Kas oskad hinnata, kui palju on teil keskmiselt päevas kuulajaid? Milline on olnud tagasiside?

H: Keskmiselt on meil päevas 100-200 erinevat kuulajat. Tagasiside on läinud järjest positiivsemaks. Kuigi - on ka nurisetud, et raadiosaadetes on liiga palju naeru.

E: See on nüüd jah selline uuema aja haigus seoses jutusaadete tekkimisega Kohviraadiosse. Varem oli hea tõsine jaam – nagu suutäis soolast.Mille järgi valitakse raadiosse muusikat?

H: Valiku aluseks on subjektiivne muusikamaitse. Oleme seni eelistanud häid lugusid. Tsiteerin siinkohal raadio peatoimetajat Estradat: „Hea lugu on see, mis tundub hea, mitte, et "mis võiks cool olla" või "mis paistab moes olevat" vms.Kui tihti ja kes on teil saateid teinud?

H: Üks viljakamaid mixteipide loojaid on hetkel Snafu, kuid ka Estrada, Priit Pallasmaa, ja Galaktlan on üsna väsimatud. Välismaisetest autoritest on stabiilset kraami tulnud Inglismaalt, Saksamaalt ja üht-teist põnevat Jaapanistki.Kus kohas asub raadio nn füüsiliselt?

S: Asume Kaarepere raudteejaamast kümnekonna kilomeetri kaugusel mahajäetud kasvuhoones. Meil on sealsamas paar mesitaru, Snafu peab jäneseid ja Estrada teeb vabal ajal kingsepa- ja köösneritööd. Astuge vahel läbi! Talvel, kui teed on kinni, saab kõige paremini kohale koerarakendiga. Neid saab rentida Illukast, seal on kõige odavam. Keedame vaarikavartest teed, vestleme ja kanname hinge eest hoolt.

E: Et jah, kui teil on vaja näiteks nahkseelikusse lõhik sisse teha või ratsasaapa sääri veidi voolujoonelisemaks trimmida ja teil on 45 minutit vaba aega – tulge, mina lõikan ja õmblen, pakun tee kõrvale biskviiti ja uurin, mis te sellest kõigest arvate.


Mis suunas Kohviradio praegu liigub või mida te soovite saavutada?


H: Eesmärk on lihte: olla hea jaam arukatele kodanikele

E: Tegelikult polegi kunagi tahtnud midagi saavutada – asi on üldiselt kulgenud suures osas isevooluteed, programm täieneb, kuidas ja millal juhtub. Kui raadio aktiivsuse ja passiivsuse etapid saaks graafikuna välja printida, tuleks sellest üks kuradi pikk abstraktne joon. Oluline on olnud ainult see, et oleks mingi tagasihoidlik väljund muusikale, mis meeldib. On ju ikka mingi jagamise soov. Mingi peaaegu et skene on ka aja jooksul külge tekkinud, seda ei osanud väga oodatagi ja see teeb rõõmu küll.Kõige eksklusiivsemad juhtumid (mõni rariteetne muusikapala, külaline, kuulajakiri jne)


H: Vanemat ja mõneti ka rariteetset eesti Indiet on eetris küll The Chance, Alberts, FM Violet. Sellise kraami järgi nuhime pidevalt.

Mõnes mõttes oli eriti eksklusiivne mõne aasta tagune aeg, kus Kohviraadio levis tänu piraatsaatjale pea aasta aega üle terve Viljandi linna FM sagedusel.

E: Kuulajakirju oleme saanud aegade jooksul küll väga põnevaid – kummalistest koostöösoovidest puberteetikute pihku naerdud „naljadeni“ välja. Ei hakkaks ühtegi otseselt tsiteerima, see on siiski konfidentsiaalne kirjavahetus. Naised kirjutavad rohkem, muide.


Rääkige lähemalt, mida on võimalik veel leheküljelt kohviradio.com leida, kus kohas kolada, mida teha? Mida see leht veel pakub?

H: Lisaks klassikalisele kuulamisfunktsioonile jagame ohtralt SHARED sektsioonis vanu ja viimasel ajal ka uuemaid saateid ja mikse. Tuunime pidevalt ka foorumit, mis uueneb kapitaalselt samuti järgmisel reedel.

Uute saadete ja muude raadioga setud ürituste kohta jagame pidevalt infot ka Twitteris ja Facebooki grupis.Kohviradiole tasub oma loomingut saata? Kas on ka mingisugused piirid a' la stiilimääratlused jne? Ja kuhu need saata võiks?

H: Jaa, oleme uuest musast ja vanemast rariteesemast musast väga huvitatud. Loomulikult läbib kogu kraam enne eetrit subjektiivse maitsesõela.

Info demode kohta on olemas aga siin: http://www.kohviradio.com/demo.html

Alati võib demo jätta ka klassikalisse demoauku - Gonsiori tänava raadiomaja valvelauda. Peale tuleb siis kirjutada aga Kohviraadio, mitte Raul Saaremets.
Kommentaare ei ole: